Internet

Internet je postao najveća svjetska računarska mreža (mreža svih mreža) sa velikim brojem korisnika, a svakim danom se taj broj povećava, tako da je evolucija Interneta već zapisana u istoriji civilizacije kao jedan od najvećih dostignuća ljudskog roda. Pomoću Interneta informacije iz najrazličitijih oblasti života postaju dostupne svima koji ga koriste. Prodor Interneta nastavljen je još većom žestinom, što je uzrokovano manjim troškovima otvaranja naloga i povezivanja.
Danas se slobodno može reći da je upotreba Interneta pokazatelj razvijenosti društva i države. Naša misija se izmedju ostalog sastoji i od podizanja nivoa znanja o upotrebi Interneta i njegovim prednostima kao i nedostatcim. Nadamo se da ćete na ovim stranicama saznati i naučiti nešto novo i poboljšati svoje umjeće u korištenju Interneta.

ISTORIJA INTERNETA

Nastanak i razvoj interneta je vezan za istraživanje tokom 60-tih kada je agencija ARPA /ADVANCED PROJECTS AGENCY/ pod upravom Ministarstva odbrane u SAD napravila računarsku mrežu. Nadalje tokom 70-tih dolazi sve više do povezivanja univerziteta i institucija, a kako se i ukazala potreba i za standardizovanjem prenosa podataka razvijen je TCP i IP. Nacionalna fondacija za nauku NSF je 1985. god. u SAD formirala istu paralelnu mrežu NSFNET. Pošto su se superračunari pokazali preskupom varijantom stoga se 1995.g. prekida projekat, a mrežu su koristile komercijalne organizacije za elektronsku mrežu i druge namjene. Izraz interneta prvi put se pojavio 1982. god. kad je DARPA pustila u opticaj internet protokol (IP). TIMOTHY BERNERS – LEE, engleski naučnik 1989. god. predstavlja WORLD WIDE WEB (WWW) čija je namjena da pomogne komunikaciju između ljudi na različitim lokacijama. WWW je vršio revoluciju interneta međutim tokom ranih 90-tih znatno se uvećava broj korisnika, zbog jednostavnog korištenja multimedijalnih dokumenata. Između 1993 i 1996. god. dramatično se promjenio način korištenja interneta.

PRETRAŽIVANJE INTERNETA

Nevjerovatan rast količine informacija ponuđenih na webu putem interneta otvara pitanje snalaženja i vrednovanja ponuđenog materijala. Postoje dvije osnovne tehnike pretraživanja i to obično na dva načina:

• POMOĆU KLJUČNE RIJEČI,

• KATALOŠKI.

Pretraživanje pomoću ključne riječi temelji se na zadatom skupu pojmova poput ”NEURAL NETWORKS”. Pretraživački program pretražuje bazu podataka web adresa tražeći one koje sadrže ključne riječi. Ukoliko adresa sadrži tražene pojmove program nas izvjesti o adresi i povećava brojač adresa za jedan. Brojač nas obavještava o broju adresa s traženim pojmovima. Ukoliko je taj broj prevelik (npr. 100000) upit nije dobar jer je preuopšten. U tom slučaju možemo dodati pojam koji će suziti izbor. Najpoznatiji takav masovni pretraživački server je www.google.com, www.yahoo.com i dr. Drugi način traženja je prolazak kroz web katalog putem područja. Prikazujemo stablo pojmova koje nas vodi do traženih web adresa. Ovaj način pretpostavlja poznavanje područja. Moramo unaprijed poznavati koji niz pojmova nas vodi do tražene teme – neuronska mreža. Naravno moguće je prolaziti niz stablo i metodama eliminacije ili pokušaja, a možemo jednostavno slijediti intuiciju. Za najuspješnije traženje možemo kombnovatii www.google.com i www.yahoo.com pretraživače.

Scroll to top