Uređaj za neprekidno napajanje poznat kao UPS (Uninterruptible Power Supply) ili rezervna baterija (Battery Backup) se prvenstveno koristi kao rezervni izvor napajanja hardverskim komponentama desktop računara.
U većini slučajeva, ove komponente hardvera uključuju glavni računar – kućište i monitor, ali drugi uređaji mogu biti priključen na UPS, u zavisnosti od veličine UPS-a.
Osim što djeluje kao backup kada nestane struje, većina uređaja takođe radi kao napajanje uređaja tako što osigurava da napon bude stabilan i oprema je zaštićena od problema sa varijacijama u naponu električne mreže. Osnovna uloga UPS-a je da obezbjedi dovoljno vremena korisniku da nakon nestanka struje sačuva svoj rad i bezbjedno ugasi računar. On treba da štiti i od drugih neželjenih promjena mrežnog napona, odnosno kolebanja napona oko nominalne vrednosti (podnaponi i prenaponi) te od tzv. pikova, kratkotrajnih ali visokih skokova napona.
Ako računar ne prima konzistentan protok električne energije, javljaju se oštećenja. UPS sistem nije obavezan dio računarskog sistema, ali imati jedan u sklopu je svakako preporučljivo.
Popularni proizvođači UPS-a su: APC, PowerWalker, Belkin, CyberPower, Tripp Lite, i Ultra, kao i mnogi drugi.
UPS se nalazi između izvora napajanja (iz zidne utičnice) i dijelova računara. Drugim riječima, računar i dodatke priključite u UPS i UPS u utičnicu na zidu.
UPS uređaji dolaze u mnogim oblicima i veličinama, ali su najčešće pravougaonog oblika i samostojeći. UPS je veoma težak, s obzirom na baterije koje se nalaze unutra.
Jedna ili više baterija unutar UPS-a omogućava napajanje priključenog uređaja kada napajanje iz zidne utičnice više nije dostupno. Baterije su punjive i često zamjenjive, i pružaju dugoročno rješenje za očuvanje računarskog sistema.
Na prednjoj strani UPS obično ima prekidač za uključivanje i isključivanje uređaja i takođe može imati jedan ili više dodatnih dugmadi koji obavljaju različite funkcije. UPS uređaji često imaju LCD ekrane koji pokazuju informacije o tome koliko su baterije napunjene, koliko snage se koristi, itd. Na zadnjoj strani UPS ima jednu ili više utičnica. UPS nudi zaštitu od prenapona dodatnih priključaka, a ponekad čak i zaštitu za mrežne veze, kao i telefonskih i kablovskih vodova.
UPS – ovi su proizvedeni sa različitim nivoima sposobnosti backupa. Da bi se utvrdilo koju jačinu za UPS trebate, koristite eXtreme Power Supply Calculator za izračunavanje. U zahtjevima za voltazu imajte na umu i druge uređaje koje biste da priključite u rezervnu bateriju.
On-line UPS vs Standby UPS
Postoje dva tipa UPS-a: standby UPS i on-line UPS.
Standby UPS radi na način da prati napon koji dolazi u UPS, ne prelazi na bateriju dok ne otkrije problem (koji može potrajati i do 10-12 milisekundi). On-line UPS-a, s druge strane, uvijek pruža napajanje računaru, što znači da bez obzira otkrije li problem, baterija je uvijek izvor napajanja računara.
Najočiglednija razlika između dvije vrste UPS-a je da, s obzirom na snagu baterije, računar se neće isključiti prilikom nestanka struje ako je priključen na on-line UPS, ali bi mogao izgubiti napajanje (čak i ako je samo za nekoliko sekundi), ako je priključen na standby UPS koji nije odgovorio na pad napona dovoljno brzo (iako noviji sistemi mogu otkriti problem brzinom od 2 ms).
S obzirom na navedeno, on-line UPS je normalno skuplji nego standby UPS.
Možda će vam se činiti besmisleno to što neki UPS sistemi pružaju napajanje od samo nekoliko minuta, ali treba uzeti u obzir da sa čak 5 minuta dodatnog napajanja, slobodno možete sačuvati sve otvorene datoteke i isključiti računar i spriječiti oštećenja hardvera ili softvera
Sjetite se kako je frustrirajuće kad se vaš računar odmah isključi kada se napajanje isključi čak i na nekoliko sekundi. Uz računar priključen na on-line UPS, takav događaj može proći nezapaženo, jer UPS pružaja napajanje, prije, za vrijeme i nakon prekida.
U skladu sa tehničkim zahtjevima i vašim finansijskim mogućnostima, poželjno je da zaštitite vašu opremu bilo da se radi o računarima, serverima ili multimedijalnoj opremi.
Izbor UPS-a za računar nije baš jednostavan. Treba voditi računa o više parametara, kao što su prilike u električnoj mreži na određenoj lokaciji, snaga potrošača (računar i monitor), namjena računara i slično.